Треперенето като естествен механизъм. ТRE® травма терапия
Треперенето, когато сме нервни, е толкова естествено и здравословно, колкото втрисането, когато ни е студено. Всъщност треперенето е механизъм, чрез който тялото регулира напрежението, като активира и освобождава мускулите. Това е вроден биологичен процес, който помага на организма да се адаптира и да освобождава натрупания стрес. Когато сме изложени на студ, тялото трепери, за да генерира топлина. След анестезия, например, много хора се събуждат с неволни треперения, вероятно защото телесната им температура се е понижила. Треската също предизвиква треперене, тъй като
тялото се опитва да изгори инфекцията. Дори ниските нива на кръвна захар могат да доведат до този феномен. Но може би най-интересното е, че страхът и силните емоции също могат да предизвикат треперене. Нервната система използва този механизъм, за да изгори излишния адреналин и да възстанови баланса си. Чували ли сте израза: „Толкова се развълнувах, че започнах да треперя!“? Именно това е начинът, по който тялото регулира възбудата – независимо дали тя е породена от страх или от вълнение.
Треперенето в контекста на TRE®
Тук се намесва TRE® (Trauma Release Exercises) – серия от прости упражнения, разработени от Д-р Дейвид Берсели, които активират естествените неврогенни тремори на тялото. Последното упражнение в TRE® е особено важно, защото предизвиква рефлексен механизъм на треперене, който отпуска мускулите и успокоява нервната система. Берсели твърди, че "всички преживявания, които натоварват нервната система, имат
отражение върху мускулите на тялото". Когато човек преживее травма, определени части на тялото стават сковани и нефункционални. По време на TRE® тези блокирани сегменти започват да се свързват отново чрез треперенето, което спомага за възстановяване на телесната цялост и емоционалния баланс. В този смисъл, треперенето не е просто реакция, а ключов инструмент за самолечение.
Вагусният нерв и теорията на Поржис
Според Поливагалната теория на Стивън Поржис, вагусният нерв играе ключова роля в реакцията на стрес и възстановяването от него. Когато сме в състояние на заплаха, автономната нервна система преминава в режим на борба, бягство или замръзване. След като опасността премине, тялото естествено се връща към състояние на безопасност чрез активиране на парасимпатиковата нервна система – процес, който
TRE® подпомага чрез треморния механизъм. Поржис подчертава: "Нашата нервна система не реагира само на реалната заплаха, но и на нашето възприятие за сигурност или опасност". Това обяснява защо някои хора остават в състояние на хроничен стрес, дори когато реалната заплаха вече е отминала. Практиките като TRE® помагат на нервната система да прекъсне този порочен кръг и да възстанови чувството за сигурност в тялото.
Бесел ван дер Колк и връзката между травмата и тялото
Бесел ван дер Колк, автор на "Тялото помни", подчертава, че "травмата не е просто събитие от миналото – тя остава запечатана в тялото". Когато сме подложени на силен стрес, нашите мускули се свиват, особено тези, които участват в свиването в зародишна поза. Това са адукторите, псоасът, коремните и гръдните мускули, мускулите по продължение на гръбначния стълб, диафрагмата, мускулите на врата и челюстта. Това е инстинктивна реакция, която ни подготвя за самозащита, но ако бъде хронично активирана, може да доведе до дългосрочни физически и емоционални блокажи. Когато човек задържа дъха си в стресова ситуация или пък задържа сълзите или се опитва да замълчи, това контрахира диафрагмата. Честата стресова реакция може да доведе до сериозни болезнени процеси в тялото, например възпаление на псоасът, и да се усеща като боли в кръстта, раменния пояс и врата. TRE® е част от така наречените "bottom-up" методи – тоест, започва от тялото и изпраща сигнали към мозъка чрез аферентни неврони, които активират нервната система и подпомагат възстановяването ѝ. Мозъкът на свой ред отговаря през еферентни пътища, което създава цикъл на комуникация без да участва съзнанието на човек. Това е важен момент, защото много традиционни терапевтични методи се фокусират върху "Тop-down" подхода, който работи чрез осъзнаване и когнитивни техники. Комбинацията от двата подхода дава най-добри резултати при работа с травма.
Треперенето като терапевтичен инструмент
Докато в психиатрията треморите често се разглеждат като симптом на тревожни разстройства и ПТСР, в контекста на TRE® те се възприемат като естествен механизъм за възстановяване. Изследванията показват, че нискоамплитудните и нискочестотните мускулни вибрации могат да имат релаксиращ ефект върху нервната система, както при възрастни, така и при бебета. Според Берсели: "Когато позволим на тялото да трепери, ние активираме неговата естествена способност за самолечение". Това обяснява защо толкова много хора намират облекчение чрез TRE® – защото използват вродения механизъм на тялото за възстановяване. Когато този процес се прилага редовно, може да се наблюдава значително намаляване на тревожността, подобрение в съня и цялостно подобрение на психоемоционалното състояние. Треперенето е естествен начин, по който тялото освобождава стреса и възстановява баланса си. Вместо да го потискаме, можем да го използваме целенасочено чрез TRE®, за да подкрепим нервната си система и да възвърнем усещането за безопасност и интеграция. В крайна сметка, за да имаме здравословни взаимоотношения с другите, първо трябва да се свържем със себе си. Както казва Бесел Ван дер Колк: "Изцелението започва, когато се научим да обитаваме тялото си в настоящия момент.”
Автор: Психотерапевт Савина Дилова